Peruánské putování v roce 2005

Deníček - 1. až 3. den

1.den: Dopravujeme se do Prahy na Florenc, ze kterého jede autobus č. 541 do Vídně. Vyjíždíme přesně v 7 hodin, a s jednou přestávkou jsme ve Vídni v 11.30. Kupujeme lístky na metro (1,50€) a jedeme se podívat do centra.Všechny obchody jsou zavřené, asi mají nějaký svátek, protože všichni jsou svátečně oblečení, vymydlení, navonění a mávají březovými větvičkami. V parku jsme poobědvali řízky od maminky a přesunuli se na stanici metra Landstrasse, odkud jede rychlovlak až na letiště (9€/1os). Let je OK, v Madridu bloudíme a hledáme okénko s programem Amigo letecké společnosti Iberia. Máme v ceně letenek placenou noc v Madridu se snídaní. Hotel Alameda je krásný se spoustou dárků na pokoji.

Číst dál...

Deníček - 4. až 6. den

4. den: Tento hostel (kde nám odlehčili zátěž o Peťi kalhoty a mé tričko) máme na dva dny (25Sol/1den), ráno jdeme prohlédnout město a do muzea. Vstup 11Sol, student 5,50Sol, foťák 4 Sol.Jsou zde vyuzené mumie, fotky z Nazcy, keramika. Na trhu jsme koupili 1kg mandarinek/1 sol, 6 housek -0,70Sol, salám- 9 Sol, z toho jsme usoudili, že budeme chodit do hospody. V restauracích mají menu za 2 Soly ( polévka, hlavní jídlo a džus). Máme s sebou z Čech polévky, ale za celou dobu pobytu jsme nesehnali bombu na vaření. Vyrážíme taxíkem (4Soly) do sousední vesnice Huacachina – 4km, kde jsou písečné duny a laguna. Půjčujeme si prkno- (taková fošna se suchými zipy) a drápeme se za pravého poledne na dunu.

Číst dál...

Deníček - 7. až 9. den

7.den: V Arequipě (2325m n/m) je opět spousta nahaněčů, ale my se nedali a taxíkem za 2 Soly jedeme do hostelu LA POSADA DEL PARQUE, ukecali jsme cenu na 30Sol/noc a bude i kávička zdarma. Na střeše mají terasu, kde se dá posedět a je nádherný pohled na zasněžené vrcholky El Miste. Vyrážíme na obhlídku, město se probouzí, krásné koloniální domy, zapadlé uličky. Jdeme do restaurace El Herraje na ulici Bolognesi, dáváme si menu za 5Sol – obrovské porce. Po o. jsme šli do ženského kláštera Monasterio Santa Catalina (25Sol), obrovský komplex budov, kuchyní, ložnicí, jeptišky tu žijí ještě dnes(jako ve středověku), ale celý fungoval do 80.tých let minulého století. Potom jsme šli do muzea na Juanitu- zmrzlou princeznu.

Číst dál...

Deníček - 10. až 12. den

10. den: V 6.30 jsme nastoupení u autobusu, ale jak je tady místním zvykem, půl hodiny po odjezdu a všichni jsou klidní a nic se neděje. V 9.30 dorážíme na hranice, odevzdáváme vstupní peruánské papíry, vyplňujeme bolivijský, opět odkud jsme, kam jedeme, kde spíme, profese, věk, kolik utratíme (chápu to na přechodu, ale proč to musíme vyplňovat i u lístků na autobus mezi městy, to je mi záhadou) měníme peníze. Dozvídáme se, že autobus dál nejede, my máme zaplaceno do Copacabany, prej máme jít pěšky. Prý bus čeká tady 2 hodiny, než přijdou turisti z Copacabany, aby je vzal zpět do Puna. Nikdo nám nic nevysvětlil, tak si bereme baťohy a jdeme.

Číst dál...

Deníček - 13. až 15. den

13.den: V 5 h jsme z Cuzcu (3326m n/m), sehnali jsme ubytování za 25S/noc i s odvozem. Hned jsme zalezli do spacáků, ráno asi v 9.15 se začínáme probouzet a v pokoji stojí kluk a blekotá něco o koupelně. A to jsme měli zamčeno! Ráno jsme koupili letenky do Limy (76$) a lístky na vlak Ollantaytambo - Aqua Caliente (80$ zpáteční za oba, je to nejlevnější varianta – ve 21.30h tam, druhý den Machu Picchu a třetí den v 5.45h zpět), kupujeme „boleto turistico“ za 70Sol, student 35Sol na veškeré památky v Cuzcu a okolí.

14.den: Šli jsme shánět colektivo do Pisaku, nějaký taxikář nám nabízel cestu za 25 Solů, ale my jsme jeli colektivem za 2 S!! Prošli jsme tržiště, dali sendvič a hurá nahoru! Vyráželi jsme ve slunečných 11.30 a vylezli jsme to za 72 min. Ač se to původně nezdálo, je to rozsáhlá pevnost, měli jsme i horolezecký sestup – Petr v sandálech, takovou skalní štěrbinou, už jsem viděla v barvách, jak se mi tam zasekne zadek a já budu muset hladovět, dokud se neprotáhne. Dnešní den nám dal zabrat, večeříme hruškovici a acylpiryn, jdeme do baru COCO-LOCO, kde mají úžasné hamburgery, které vyrábějí do hluboké noci.

15.den: Opět jedeme kolektivem směr Pisac, ale necháváme se vysadit v Tambo-Machay, kde jsou dodnes funkční incké lázně a jdeme přes pevnost Puca Pukará, Sacsayhuamán do Cuzca. Večer jdeme do vyhlášeného gringo klubu Mama Afrika. Promítají tady zdarma filmy, mají happy hour na pití a je to tady vůbec hezký. Po 23.00 mají drink zdarma.

Deníček - 16. až 18. den

16.den: V noci bylo Péťovi blbě, asi z pomerančových džusů. Balíme a jedeme za 3 soly do Urubamby a pak za 1 sol do Ollantaytamba, odkud jede vlak do Aqua Calliente. O. je krásná vesnička uprostřed hor, kde se tyčí pevnost (vstup je na boleto turistiko). Mochily dáváme do úschovy na nádraží (zdarma) a lezeme na pevnost. Je to mnoho schodů, úzké pěšiny kolem skály, všude mohutné bloky kamenů. Prý je stěhovali tak, že kolem bloku navedly řeku a tím to posouvali, lom je vzdálen asi 5 km, a všude jsou poházené ty bloky, říkají jim „unavené kameny“. Přesouváme se na nádraží, všude je plno lidí, vlak má 5 vagonů, z čehož jsou jen 2 pro turisty, zbytek jsou místní, kteří nakládají pytle brambor, rýži, plata vajec, děti a ty jejich barevné uzly. Těžko jedou za 20$. Náš hrozen lidí kontroluje přepečlivě vedoucí vagonu, má seznam, škrtá, přepisuje, trhá, vlak je na místenky. V A.C. jsme hlavní atrakce večera, ubytováváme se na Plaze v hostelu Las Bromelias (40sol/noc) s vlastní koupelnou.

Číst dál...

Deníček - 19. až 21. den

19.den: Ráno nás vzbudili okolní cestovatelé, jsou to vejrostkové patrně z Francie a vyrážíme kolektivem (1,50S) do Chinchera. Prošli jsme si pevnost a chtěli chytit bus zpět do Cuzca. Začal nás přemlouvat černý taxikář – prej 3soly za osobu- my že ne, tak 2, my stále, že ne, nakonec za 1,50S, tak jsme vlezli do auta. Vedle nás už seděla nějaká bába a jednu vzal s pytlem do kufru(byl to kombi), a jeden indián seděl ve předu vedle řidiče. Na poli bába s pytlem vystoupila a my jeli dál v pěti. Najednou mávlo 5 lidí, řidič zastavil, 4 nacpal do kufru, spolujezdec vystoupil, nastoupila bába a spolujezdec přisedl k ní!! Takže 3 vepředu, 3 vzadu a 4 v kufru – to jsem se už smála nahlas, ale vkrádala se myšlénka, že ještě dva by se tam mohli vejít. Zrovna mávala dvojice a pes. Ty k našemu údivu nevzal. Odpoledne jsme brousili po mercadu a ochutnávali místní speciality – koláč, smažený banán.

Číst dál...

Deníček - 22. až 24. den

22.den: Ráno jsme zabalili a šli opět do Čínské čtvrti, protože jsem chtěla raznici hvězdičku. Tři hodiny jsme hledali ten obchoďák! Nakonec jsme ho našli a mám ji! Potom jsme přejeli do čtvrti Miraflores, která je prý bezpečná, šli na oběd a k oceánu. V 16h jsme odjeli taxíkem na letiště, zaplatili tu příšernou odletovou taxu (28,25$/os), odbavili se. Let byl šílený, samá turbulence.

Číst dál...

Deníček - Rady, ceny, doprava

Přípravy na cestu do Peru:1. pořidili jsme Lonely Planet - PERU v češtině 500Kč2. koupili jsme letenky u Asiana travel – Vídeň-Madrid –Lima a zpět -25000Kč/ 1 osoba včetně poplatků3. koupili jsme jízdenky do Vídně u CK Geos – Praha-Vídeň a zpět – 990Kč/1 osoba. 

Číst dál...

Naše cestopisy

FOTO z CEST